כל אחד יודע שתכשיטי זהב ויהלומים נחשבים יוקרתיים יותר ממרבית התכשיטים שניתן למצוא בחנויות. זהב הוא חומר שקשה למצוא בטבע וכדי לענות על הביקוש הרב אליו יצאו חיקויים רבים המצליחים לענות על נתח השוק. החיקויים שיצאו נמכרים בשוק במחירים זולים בהרבה מהמקור ומצליחים לספק את קהל הלקוחות המבקש את המוצר.

למרות שחיקויים רבים נמכרים בשוק במחירים זולים יותר, קיימים עדיין עסקים רבים המצליחים למכור את תכשיטי הזהב במחירים יקרים בהרבה וזאת לאור העובדה שקהל הלקוחות לא באמת יודע להבדיל בין זהב אמתי לחיקוי זהב. על מנת לצמצם את אי הוודאות החלטנו לתת מספר טיפים שיעזרו לכם להבין מהו זהב אמתי ומהו חיקוי:

 

  • מקור התכשיט:

 

הדבר הראשון שיכול להעיד לכם האם מדובר בחיקוי או מקור הוא המיקום או הארץ שממנה הגיע התכשיט. מדינות המזרח ידועות כמדינות שתכשיטי הזהב נחשבים פופולרים בהם. תכשיטי הזהב מסמנים מעמד, יוקרה וסטטוס. דווקא בגלל סיבה זו, במקומות אלו, יש הרבה חיקויים וזיופים מוצלחים מאד. חשוב לציין כי לא כל תכשיטי הזהב באזורים אלו הם זיוף אך הביקוש הרב מעלה את הצורך לתכשיטי הזהב ולכן עולה הייצור של זיופי זהב שונים.

 

  • השתמשו במגנט:

 

אחת הדרכים הפופולרים והמוכרות ביותר לבדוק האם מדובר בזהב אמתי או זיוף הוא שימוש במגנט. קחו למשל שרשרת עשוייה זהב והעבירו מגנט בסמוך לה. זכרו, זהב אמתי אינו מתמגנט לתכשיט.

 

  • חותמות על גבי התכשיט:

אחת הדרכים הבטוחות ביותר לבדוק האם מדובר בזהב אמתי או חיקוי הוא כל נושא החותמות. זהב אמתי מעל 2 גרם בישראל מחוייב לשאת עליו 3 סוגים של חותמות. חותמת אחת ממכון התקנים הישראלי, חותמת שנייה של הייצרן / היבואן וחותמת שלישית אישית. 
שימו לב חותמות אלו בדרך כלל ממש קטנות ולכן מומלץ לבקש מהמוכר זכוכית מגדלת (אותה הוא מחוייב להחזיק) על מנת לראות את החותמות.

 

  • שימוש באבן (למקצוענים בלבד):

 

אנשי מקצוע המגיעים לבחון את האבנים או התכשיטים שהם מעוניינים לקנות משתמשים באבן מיוחדת באמצעותה הם מקישים על התכשיט ויכולים לדעת האם מדובר בזהב אמתי או זיוף. מבדיקה זו הם יכולים להאריך גם את  דירוג הקארט של התכשיט. במידה והתכשיט השאיר אבקה מוזהבת על האבן הרי מדובר בזהב אמתי.

 

  • דרכים נוספות:

 

דרך ראשונה היא להעביר את התכשיט על עור הגוף שלכם בחוזקה, מומלץ על האצבע. זהב אמתי אינו משאיר סימן על העור ואינו גורם לפריחה / דלקת בעור.
דרך שנייה היא לחמם את התכשיט בעזרת אש. תכשיט מזהב אמתי לא ישנה את צורתו כלל.

 

 

לסיכום: 
קייימים הרבה זיופים של זהב חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות. במידה ואתם מתעקשים על זהב אמתי נסו את הדרכים שהצענו למעלה על מנת להבין האם מדובר בזהב אמתי או זהב מזוייף.

 

מאמרים וטיפים צדוק יהודה