טבעות נישואין הן החפץ המסמל את הקשר הערכי והנדר שהחליטו לקחת על עצמם בני זוג יחד: להתאחד ולהקים יחד משפחה

 

מדובר באקט סימבולי היסטורי בעל משמעות דתית, משפטית וחברתית, שמשמעותו קשר מחייב לעיני הקהילה כולה. זהו סמל של קדושה אך גם של זכויות וחובות, של עבר אך גם של עתיד, המתגלם כולו בחפץ אחד משמעותי: טבעות נישואין הנחות על ידיהם של החתן והכלה הטריים.

ההיתר ההלכתי קובע כי טבעת נישואין תורכב מחומר אחיד, חלק ונקי. אמנם מידת ההחמרה לגבי עיטורים ואבני חן משתנה, אך גם המקלים ביותר יורו על טבעות נישואין ללא אבנים יקרות כגון יהלומים ויקפידו שתהיינה עשויות מחומר אחד בלבד. החוק החשוב ביותר הוא כי הטבעת חייבת להיות "שווה פרוטה", ולכן החתן ירכוש את הטבעת מכספו האישי טרם הטקס ועדיף במזומן, כדי שלא יוטל ספק באשר לבעלותה של הטבעת במועד החופה עצמו. הגבר הוא המקדש את האישה ולכן עונד לה את טבעת הנישואין. בשנים האחרונות חלו רפורמות שונות לפיהן גם נשים מעוניינות לענוד לגברים טבעות בטקס הנישואין, אולם משום שהדבר אינו נכלל באופן רשמי כחלק מן הטקס המקדש את הזוג הכלות מעניקות טבעות נישואין כאקט סמלי של שותפות ואחדות אך לא לשם לשמיים.

על פני השטח, נשמע כאילו הטווח האופנתי בתחום טבעות נישואין לאישה היא מוגבל מאוד בשל הנחיות הדת, אך למרות הקביעה שלא לקשט את הטבעת עדיין ניתן לשחק עם שילובי הגוונים והעובי. על ידי עירוב הזהב במתכות הכסף והנחושת מתקבל זהב אדום או לבן. בקשר לצורה, אפשר לבחור בטבעת עבה או דקיקה יותר, ואף ניתן ליצור ריקועים מסוימים על פני הטבעת. בזכות אמנים ומעצבי תכשיטים שונים קיים מגוון אינסופי של טבעות נישואין לאישה.

ההיתר ההלכתי קובע כי טבעת נישואין תורכב מחומר אחיד, חלק ונקי. זו גם הסיבה בגינה לובשת אישה ביום חתונתה שמלת כלה לבנה וטהורה. אמנם מידת ההחמרה לגבי עיטורים ואבני חן משתנה, אך גם המקלים ביותר יורו על טבעות נישואין ללא אבנים יקרות כגון יהלומים ויקפידו שתהיינה עשויות מחומר אחד בלבד. החוק החשוב ביותר הוא כי הטבעת חייבת להיות "שווה פרוטה".

 

 טבעות נישואין מגיעות בצורות, צבעים וסוגים שונים: קיים זהב צהוב קלאסי המזוהה עם טבעות נישואין מאז ומעולם, זהב לבן המזכיר בצבעו כסף ומתאים יותר לשילוב בטבעות אירוסין הניתנות בזמן הצעת נישואין, וזהב אדום – בחירה אופנתית ומיוחדת במינה המועדפת כיום על נשים רבות. דווקא משום שמדובר בטבעות עם אחריות "לכל החיים", חשוב לרחרח ולדעת בדיוק מהו הטעם המועדף על זוגתך. גברים רבים לא רואים הבדל משמעותי בין אחת לאחרת, אבל מפתיע לגלות כמה חשיבות יש בדקויות הקטנות לעיתים עבור נשים. מומלץ להתייעץ במידת הצורך עם חברה קרובה שלה או קרובת משפחה. בחלק מן המקרים, כלה תשגר לגבר רמזים רבים בעצמה לגבי העדפותיה האישיות. אם הוא ישתדל להיות עירני לכך, הוא יקבל אצלה נקודות בונוס על הקשבה ורגישות.

אותן טבעות נישואין לאישה אשר בהן בוחרים לקדש את בנות זוג נשארות עימן לכל ימי חייהן. המבחר מסחרר, ומבחינת המחיר רק השמיים לעיתים הם הגבול. כשרוצים להפתיע את הנשים בטבעת נישואין, כדאי "לרגל" אחרי האישה ולנסות להתחקות אחר מידת האצבע שלה כדי שהתכשיטן יוכל להכין לה עוד מראש את המידה המדויקת של קוטר הטבעת. אפשר לקחת את אחת הטבעות שמתאימות לידה מקופסת התכשיטים שלה. בכל הנוגע לגבי טבעות נישואין לגבר, יוכל הצורף לקחת את מידת האצבע שלהם כבר במקום. בעת הבחירה יש להתחשב לא רק בשיקולים של טעם ואופנה, אלא גם בנוחיות ולזכור שהטבעת אמורה ללוות את בעליה בזמן ביצוע כל פעולותיו במשך היום. כך, למשל, אישה שעובדת כמעצבת בגדים ומבלה את יומה בתפירה וגזירה תתקשה כנראה לענוד במשך הפעולה טבעת מגושמת.

הבחירה הטובה ביותר היא בטבעות מסוג יוניסקס, כלומר: זהות בצורתן לגבר ולאישה ומתאימות לשני המינים. טבעות נישואין עגולות ופשוטות יתאימו לכל לבוש ולכל סוגי התכשיטים, וניתן לענוד עימן טבעות נוספות על אותן האצבעות מבלי שטבעת הנישואין תאפיל על יופיין.

מאמרים וטיפים צדוק יהודה