תכשיט טוב ואיכותי עשוי זהב, מעוטר יהלומים אינו עניין של מה בכך; אדם נורמטיבי לא קונה תכשיט מקורי שכזה יותר מפעם בשנה, לרוב מדובר על קנייה מיוחדת שמציינת אירוע זה או אחר ולמענה צריך לחסוך, בדיוק כמו שמתייחסים בכבוד וכבדות ראש לכסף בו נקנה התכשיט - כך צריך להתייחס גם לתכשיט עצמו, אז למה בעצם כל כך חשוב לקנות תכשיט עם תעודות?

 

לא סתם יהלומים וזהב הם חבריה הטובים של האישה, בואו נודה באמת- גם של הגברים. היהלום המנצנץ בכל תולדות היסטוריית התכשיטים הם המלך יהלום והמלכה זהב, ואמנם הם לא זוג זול, מדובר בתכשיט איכותי ששורד לאורך שנים- לפעמים אף לאורך דורות.

 

היזהרו מחיקויים:

 

כאשר קונים יהלומים וזהב חשוב לשים לב לכמה פרטים חשובים במוצרי הייסוד; מומלץ לקנות יהלום עם תעודה מהמכון הגמולוגי האמריקני המוביל בעולם – G.I.A, בנוסף בדקו את ציון עבודת הליטוש שלו הוא גבוהה. שימו לב שמבחינת ערך עתידי יהלום הקטן מ-0.4 קראט עלול לאבד מערכו ולדרוש שדרוג וטיפול נוסף, בשביל עוד השקעה קטנה הערך לאורך השנים נשאר יציב.

 

מה ההבדל בין חנות גדולה ומוכרת למוכרים עצמאיים וחנויות בוטיק?

 

תעודת אחריות- התכשיט שווה כמה שהוא שווה על הנייר, מעטים קונים שיכולים להעריך יהלומים, זהב, כסף על פי מראה עין בלבד ולכן תכשיטי יוקרה לרוב נקנים עם תעודת אחריות המאפיינת את נתוני התכשיט; מידת הטוהר של המתכת, משקל היהלומים בקראט, כמו כן בתעודת אחריות נכללים שירותי תיקון והחלפה, תקופה אחריות. זהב טהור לא מוריד צבע ולא דוהה, הוא רך ואין לו כוח מגנטי. ברגע שרכשתם מחנות גדולה ומוכרת הקטנתם משמעותית את הסיכוי לעסקה רקובה, וזו עובדה דיי מעציבה להבין שעשירית האחוז מעסקאות תכשיטי הזהב ואבנים נדירות שמתבצעות בישראל הינן תרמית.

 

מה זו בעצם מתכת איכותית?

 

זהב, כסף, פלטינה, פלדיום- למה חשוב בכלל לשמור על טיב המתכת בצורה כל כך אדוקה? מתכות יכולות לייצר אשליה אופטית של יוקרה או חוזק כשבעצם- אם הן אינן אמתיות, מדובר על רמאות מסוכנת שתוך כמה חודשים (מקסימום שנה וחצי אם מדובר בעבודת חיפוי איכותית) נחשפת באמצעות אבדן הצבע, סימני חלודה. איכות הזהב נמדדת לפי רמת אחוזי הזהב הטהור מהמתכת הכוללת: החל מתשע קראט ועד 22 קראט. בפלטינה וכסף האיכות מזנקת ל- 95 אחוז מהמתכת.

 

לא כל הנוצץ זהב:

ישנן שיטות וחומרים שונים לזייף את מראה הזהב, למשל חומר שנקרא רודיום, המעניק למתכת המזויפת נופך נוצץ המדמה זהב אמתי, גם זרקוניה, קריסטל וזכוכית יכולים לשמש חיקוי אמין לחלוטין. לכן חשוב להתעקש על קנייה ממקורות מוסמכים, ולקבל אסמכתא מקצועית בצורת תעודות תכשיט ופרטי העסקה, כמו כן חשוב לבדוק חותמת קראט על הזהב.

 

מחירים ודילים משתלמים:

 

אולי לרגע נראה שאפשר למצוא איזה דיל פרטי נחבא אל הכלים ולקנות זהב בזול, בזמן שבחנות מוכרת ומבוססת עם תעודות והסמכות אתה בעצם נדרש לשלם מחיר מופקע- ההפך הוא הנכון במקרה של קניית תכשיטי יוקרה; מחירו של הזהב הוא דיי אחיד, דיל יוצא דופן לרוב יתברר כקניה שבא אחד הצדדים יוצא מופסד וקנייה במחיר הגון וסביר עם תקופת אחריות היא קנייה שתשמור על ערכה לאורך השנים.

מאמרים וטיפים צדוק יהודה